Fundaţia Altair - Este o organizaţie neguvernamentală, apolitică, de interes general, persoană juridică de drept privat, fără scop patrimonial, non-profit, indepedentă, întemeiată pe principiile democraţiei depline. înfiinţată la data de 23.06.1999,  în temeiul Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 26/2000, cu privire la asociaţii.

MISINEA FUNDAȚIEI ALTAIR

Imbunătățirea condițiilor de viață ale persoanelor aflate în situații de risc, prin activități de promovare a sănătătii, educației, culturii și formării lor profesionale.

VALORI ȘI PRINCIPII

• respectul față de beneficiar;
  • confidențialitatea informațiilor primite de la beneficiar;
  • lupta împotriva practicilor discriminatorii;
  • încurajarea beneficiarilor să-și asume riscurile unui trai obișnuit;
  • creșterea toleranței și întelegerii față de persoanele cu nevoi speciale;
  • respectul față de individualitatea și demnitatea beneficiarilor;
  • promovarea șanselor egale pentru toți membrii comunității;
  • cultivarea competenței și profesionalismului în cadrul serviciilor oferite;
  • cultivarea spiritului de echipă și a abordării interdisciplinare.

OBIECTIVE

• Stimularea diferenţiată a tinerilor pentru dezvoltarea lor intelectuală, socio-afectivă, psiho-motorie, estetică şi moral civică, având la bază particularităţile specifice vârstei;
  • Asigurarea de asistentă socială şi medicală pentru persoanele vârstnice, lipsite de posibilităţi meteriale;
  • Promovarea artei, culturii şi tradiţiilor poporului roman;
  • Dezvoltarea resurselor umane, prin organizarea şi desfăşurarea unor cursuri de formare profesională pentru aduţli.
  • Prevenirea abandonului şcolar în rândul copiilor şi tinerilor cuprinşi în învăţământul preuniversitar

PROGRAMELE FUNDATIEI ALTAIR

A) Programul: “Viitorul îmi aparţine”-program educaţional, de consiliere şi orientare şcolară şi profesională a elevilor cuprinşi în învăţământul preuniversitar şi de integrare sociala a copiilor şi tinerilor aflaţi în diferite situaţii de risc.

B) Programul” Vocile neauzite ale vârstei a treia” program de asistentă socială şi medicală acordate persoanelor  vârstnice sărace.

C) Programul “ Sănătatea, stare de bine”- program de asistenţăsocială şi medicală acordată persoanelor tinere, aflate in situaţii de dificultate.

D) Programul “ Mesagerii Iubirii”- program de promovare a culturii şi tradiţiilor populare româneşti.

E) Programul “ Cetăţean al UE”-program de promovare a strategiilor de cooperare reală dintre tineri şi instituţii şi organizaţii care activează în domeniul politicilor pentru tineret.

F)  Programul “ Calificări in turism “  - program de formare profesionalăpentru adulţi, care face parte din sistemul naţional de formare profesională, finalizat cu certificate de calificare cu recunoaştere naţională în domeniul turismului.

Despre fundatie